top of page

Spoštovani,

v letu 2019 vas vabimo k sodelovanju na 3. mednarodni znanstveni konferenci Slavistični znanstveni premisleki z naslovom Slovenščina kot drugi in tuji jezik v izobraževanju, ki bo potekala 20. 11. 2019 v organizaciji Oddelka za slovanske jezike in književnosti na Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru ter sodelovanju Slavističnega društva Maribor in v okviru Raziskovalnega programa št. P6-0156 Slovensko jezikoslovje, književnost in poučevanje slovenščine.

Na konferenci želimo zaradi aktualnosti in posledično vse večjih potreb po usvajanju slovenščine kot nematernega jezika z vidika najsodobnejših didaktičnih, jezikoslovnih, kulturoloških in literarnovednih pristopov osvetliti pomen in vlogo slovenščine kot drugega in tujega jezika v izobraževanju.

Zakonodaja, ki vključuje tudi člene o učencih priseljencih, je splošna in šolska. V prvo skupino sodijo mednarodni dokumenti in splošna slovenska zakonodaja: Ustava Republike Slovenije (2006), Resolucija o migracijski politiki Republike Slovenije (2002), Zakon o azilu (2006) in Zakona o tujcih (2009, 2011). V drugo skupino sodijo Bela knjiga o vzgoji in izobraževanju (2011), Zakon o osnovni šoli (2006), Zakon za uravnoteženje javnih financ (2012) in Pravilnik o preverjanju in ocenjevanju znanja (2013); v to skupino sodijo tudi Strategija vključevanja otrok, učencev in dijakov migrantov v sistem vzgoje in izobraževanja v Republiki Sloveniji (2007), Smernice za izobraževanje otrok tujcev v vrtcih in šolah (2009), Smernice za vključevanje otrok priseljencev v vrtce in šole (2012), ki pa niso zakonsko obvezujoče. Slovenija je tudi podpisnica dokumenta osmih Ključnih kompetenc za vseživljenjsko učenje: evropski referenčni okviru (UL EU 2018/C 189/8).

Bela knjiga o vzgoji in izobraževanju (2011) je dokument, ki vsebuje načela, cilje in strateške usmeritve vzgoje in izobraževanja, najprej splošna, v nadaljevanju po stopnjah šolanja (vrtec, OŠ, SŠ), v posebnem poglavju se načela, cilji in strategije nanašajo tudi na otroke priseljence in na otroke, rojene v Sloveniji, katerih materinščina ni slovenščina. Posebej pomembna je uzaveščenost o rabi jezikov v vzgoji in izobraževanju: slovenščina kot prvi in drugi jezik, materinščina in tuji jeziki (prav tam, str. 33–35). Spoštovanje vseh otrok, katerih materinščina ni slovenščina, se kaže predvsem v načelu spodbujanja medkulturnosti, saj je zavedanje o obči kulturni dediščini temeljni pogoj za sprejemanje in spoštovanje pluralizma kultur.

Tematska področja

 

  • Slovenščina kot drugi in tuji jezik v germanskem, južnoslovanskem, romanskem in madžarskem svetu

  • Slovenska književnost na slavistikah v germanskem, južnoslovanskem, romanskem in madžarskem svetu

  • Slovenščina v primerjavi s tipološko in genetsko (ne)sorodnimi jeziki

  • Vloga književnih besedil pri poučevanju slovenščine kot drugega in tujega jezika

  • Vloga strokovnih in poljudnoznanstvenih besedil pri poučevanju slovenščine kot drugega in tujega jezika

  • Učbeniška gradiva za poučevanje slovenščine kot drugega in tujega jezika skozi čas

  • Dvo- in večjezični avtorji ter avtorice pri poučevanju slovenščine kot drugega in tujega jezika

  • Sodobni pristopi, metode in nove tehnologije v poučevanju in usvajanju slovenščine kot drugega in tujega jezika (na osnovnih in srednjih šolah ter gimnazijah, na univerzi ipd.)

  • Slovenska kulturna dediščina pri poučevanju slovenščine kot drugega in tujega jezika

  • Kulturološki in ekološki tematski sklopi pri poučevanju slovenščine kot drugega in tujega jezika

  • Vloga arealov pri poučevanju slovenščine kot drugega in tujega jezika

Pomembne informacije

 

Prijava na konferenco (z naslovom referata, povzetkom v jeziku referata in obsegu največ 500 besed) bo potekala prek prijavnice na spletni strani konference. Udeleženci konference si sami rezervirajo in plačajo prenočišče ter krijejo potne stroške. Kotizacije ni. Recenzirani prispevki bodo po konferenci objavljeni v znanstveni monografiji. Navodila za oblikovanje prispevkov za objavo bodo referenti dobili po e-pošti, dostopna bodo tudi na spletni strani konference.

 

Pomembni datumi

 

Prijava na konferenco s temo in povzetkom: 14. 6. 2019

Obvestilo o uvrstitvi prispevka na konferenco: 5. 7. 2019

Program konference: 20. 9. 2019

Konferenca: 20. 11. 2019

Oddaja prispevka: 10. 1. 2020

Obvestilo o uvrstitvi prispevka v monografijo: 10. 3. 2020

Predstavitev prispevkov

  • Čas za predstavitev prispevka z razpravo bo omejen na 20 minut.

  • Delovni jeziki konference so vsi slovanski jeziki, nemščina in angleščina.

bottom of page